سایه روشن ( شعبانیه در هاتف)

1396/1/12

دسته:پرورشی

بسم الله الرحمن الرحیم

با مدد حضرت حق تعالی و الطاف کریمانه حضرت صاحب الزمان عج الله تعالی فرجه شریف و همراهی همکاران دوره ی اول ، امسال برنامه های بزرگداشت ایام شعبانیه  تحت عنوان « سایه روشن » و با هدف ارتباط با امام زمان برگزار گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با توجه به جلسات متعدد گروه پرورشی دوره ی اول از اسفند ماه 96 تا اواخر فرودین ماه، عناوین زیر برگزار گردید:

المان سایه روشن : 

 

   با همکاری دوستان دوره ی اول، امسال در گوشه پیلوت مدرسه، فضایی با عنوان سایه روشن تعبیه گردید که در از آن هم به عنوان برد برنامه ها استفاده  شد و هم بستر برگزاری برنامه های روز شمار ، از اوبگوییم کافه  کتاب و .... قرار گرفت.

 

روز شمار : 

      در این برنامه از 24 روز مانده تا ولادت حضرت، به صورت روزانه حدیث گراف هایی از حادیث حضرت بقیه الله برای مشاهده ی دانش آموزان به معرض نمایش در می آمد.

از او بگوییم : 

      با توجه به شعار ارتباط با امام زمان، این آیتم قصد آشنایی دانش آموزان با کار هایی را داشت که هر چند ساده و کوچک بودند، اما تاثیر شگرفی در روحیه ی فرد باقی میگذارند.

کافه کتاب:

    در کنار غرفه ی سایه روشن، چندین قفسه کتاب متناسب با سن دانش آموزان عزیز، تعبیه گردیده بود تا بتوانند اطلاعات خود را در زمینه ی مهدویت بیشتر نمایند.

 

او یک خدمتگذار بود :

       در این طرح دانش آموزان پایه ی هشتم به کمک معلم مهارت نوشتاری خود، شخصیت های برجسته ای که در زمان امام زمانشان خدمات بزرگی به حضرات ارائه کرده بودند را به دوستان خود معرفی می نمودند.

 

بسته بندی شکلات :

   یکی از تجربه های بی نظیر بچه های هفتم در یک زنگ کلاس درسی، بی گمان روزی بود که همگی در کنار هم مشغول بسته بندی های شکلات به همراه جملاتی با دست خط خود، برای اهدا به ایتامی که قرار بود برای جشن مهمان بچه های نهم باشند، شدند.

 

جشن های پایه ای:

    با توجه به هدف برنامه ی « سایه روشن » یعنی  ارتباط با امام زمان، قرار بر این شد هر پایه به جای اعیاد اول شعبان، به کمک خود دانش آموزان آن پایه برنامه ای را تدارک ببیند. بر این اساس برنامه ی هر پایه به شرح زیر می باشد :

 

پایه ی هفتم :

با همزمانی اردوی قزوین بچه های هفتم، تصمیم شورای پرورشی دوره ی اول بر این شد جشن پایه ای هفتم ها در قالب یک جنگ شبانه در اردو برگزار شود.بدین ترتیب برنامه ی زیر به اجرا در آمد :

با خوش آمدگویی مجری برنامه افراد در گروه های خود قرار گرفتند و از شعر خوانی زیبای دانش آموز عزیز جناب آقای وزان با موضوع ولادت حصرت علی اکبر علیه السلام لذت بردند. سپس به هر گروه 6 کاغذ کوچک لوله شده و 6 بادکنک داده شد و از آن ها خواسته شده با قرار دادن هر کاغذ در یک بادکنک، بادکنک ها را باد کرده و بادکنک ها را سالم نزد خود نگه دارند. 

با اتمام این مرحله طنین دلربای اذان از بلندگو های مجوعه به گوش رسید و با هدایت مربیان، دوستان هفتمی صفوف نماز جماعت مغرب و عشا را تشکیل دادند. 

پس از پایان یافتن برنامه ی نماز، مرحله ی دوم جنگ با اجرا ی استدآپ های آقایان اخوان خرازی و حسینی با موضوعات تقلب و رفتارشناسی معلمان آغاز گشت. سپس هر دو گروه به صورت رو در رو با قرار دادن بادکنک خود در مکان معلوم، مسابقه ی بادکنک ها را اجرا کردند. در این بازی یک نفر از هر گروه با دویدن به سمت بادکنک ها و ترکاندن یکی از آن ها فعالیت خواسته شده ی درون برگه ی آن را انجام می داد تا نفر بعد بتواند به سراغ بادکنک بعدی برود.

گروهی که می توانست در زمان کمتر از 3 دقیقه فعالیت های خوسته شده را انجام دهد، برنده اعلام می شد. پس از این بازی نوبت به مسابقه گروه سرود رسید. در این بازی به هر گروه 2 بیت از یک سرود داده می شود و طبق معیار های مشارکت افراد، نحوه ی قرارگیری افراد و نحوه ی اجرا امتیاز تعلق می گیرد.

با بیان نکاتی پیرامون روز جوان به مناسبت ولادت حضرت علی اکبر و یاری جوانان به امام زمان و پخش کلیپ های بیا تا جوانم و سلام به حضرت، مرحله ی دوم سایه روشن به اتمام رسید.

پایه ی هشتم: 

بنا بر تصمیم شورای پرورشی مدرسه، جشنی به مناسبت اعیاد شعبان با درگیری حداکثری دانش آموزان هشتم برگزار شد. در این جشن سعی شد برنامه ریزی، تمرین و اجرا به طور کامل توسط دانش آموزان صورت گیرد.

برنامه های در نظر گرفته شده  برای جشن به شرح ذیل بود؛

1.سرود: انتخاب، تمرین و اجرای سرود کاملا توسط دانش آموزان هشتم انجام شد و توانست به عنوان یک کار دانش آموزی خوب به اجرا درآید.

2.نمایش رادیویی: نمایش نامه با نظارت دبیر مهارت نوشتاری و مشاوران توسط دانش آموزان تهیه و تنظیم شد. تمرین نمایش با کارگردانی خود بچه ها انجام شد و با موفقیت به اجرا درآمد.

3. مسابقه: دانش آموزان هشتم، برای جذاب تر کردن جشن، مسابقات متنوعی نظیر مسابقه پاورپوینتی، مسابقه لقمه، و باز کردن گره هندزفری را طراحی کرده بودند که به علت کمبود وقت فقط مسابقه پاورپوینتی اجرا شد. البته مسابقه لقمه برای جشن اصلی دوره اول با اجرای دانش آموزان هشتم، برگزار گردید.

4. تزئین کلاس ها: کلاس های هشتم با نذورات و کمک های دانش آموزی به زیبایی تزئین و آراسته شد.

5. دکلمه: توسط دو نفر از دانش آموزان آماده شده بود که به خوبی اجرا گردید.

6. پذیرایی:  نوع پذیرایی، جمع آوری هزینه و خرید آن تماما توسط دانش آموزان صورت گرفت. فالوده برای جشن اعیاد شعبان یک پذیرایی بدیع و متفاوت بود که دانش آموزان هشتم تدارک آن را دیدند.

 

پایه ی نهم : 

با توجه به شروع آزمون های ورودی مدارس دوره دوم، تصمیم بر فعالیت حداقلی دانش آموزان نهم در برنامه های سایه روشن گرفته شده بود. به همین جهت جمعی از دانش آموزان پایه ی نهم به همراه کادر مدرسه، در شب نیمه ی شعبان، میزبان 50 کودک یتیم به همراه خانواده های عزیزشان بودند.

دراین ویژه برنامه علاوه بر استفاده از بخش هایی از برنامه ی جشن نیمه ی شعبان دوره ی اول، یعنی سرود و قسمتی از نمایش که در آن دانش آموزان نهم به ایفای نقش می پرداختند،برنامه های جذاب مسابقه، مداحی، تقدیر از ایتام و ... به اجرا درآمد.

صبحگاه مهدوی:

      بر اساس هدف گذاری های انجام شده، صبحگاه روز های زوج دوره ی اول، اختصاص به فایل هایی آماده شده در موضوع ارتباط با امام زمان پیدا کرده بود. در این فایل ضمن پخش نواه های مهدوی، در هر فایل یک داستان مطرح می شد.

 

برنامه ی اختتامیه سایه روشن:

    پس از حدود دو هفته کار مداوم دانش آموزان در قالب ویژه برنامه سایه روشن، روز سه شنبه 11 اردیبهشت ماه، دانش آموزان دوره ی اول در اختتامیه ی این برنامه در قالب برگزاری جشن نیمه شعبان حاضر شدند.در این برنامه که بیش از 2 ساعت به طول کشید، گروه های سرود و نمایش کلاس های ماهر به ایفای نقش پرداختند و دو مسابقه ی زنده توسط مجری به اجرا در آمد. در مسابقه ی اول که یک نفر از هر کلاس حاضر بود، دانش آموزان به یک فایل صوتی پیرامون امام زمان گوش فرداده و سپس به سوالات مجری پاسخ می گفتند. در مسابقه ی دوم نفرات منتخب هرکلاس دو به دو تشکیل یک گروه دو نفره را داده و می بایست هر نفر با چشم بسته و با یک دست یک لقمه نان و پنیر و گوجه فراهم کرده و توسط فرد دیگر خورده می شد.

پس از اجرای برنامه ها، به صورت نمادین از هر سه مشاور دوره ی اول، جناب آقایان هاشمی، بناکاران و میری و همچنین مدیریت محترم دوره ی اول جناب آقای فضایلی توسط دانش آموزان با خواندن متن لوح و اهدای گل تقدیر به عمل آمد و دانش آموزان از سخنان این عزیزان بهره مند شدند.

در انتهای برنامه، ویژه برنامه ی کیک که توسط 12 نفر از دانش آموزان هفتم و هشتم تدارک دیده شده بود به اجرا درآمد. در این برنامه هر نفر با شمعی روشن متنی از یک امام را که در مورد امام زمان نوشته شده بود قرائت می کرد و سپس با روشن کردن یک شمع بر روی کیک، شمع خود را خاموش کرده و نوبت به نفر بعد که نماینده ی یک امام دیگر بود می رسید. در انتها با روشن شدن 11 شمع و شمعی که به صورت نمادین به امام زمان تعلق داشت، 

با اتمام این برنامه دانش آموزان هم نوا با کلیپ سلام بر حضرت، عرض ارادت مجددی نموده و برنامه به پایان رسید.

برای مشاهده ی تصاویر دیگر کیلک نمایید